21. Elias Svedberg, fåtölj, NK, 1940-tal

Objektsbeskrivning
ELIAS SVEDBERG, fåtölj, Nordiska Kompaniet, 1940-tal, klädd i honungsfärgat fårskinn, ryggen med klädda knappar i brunt skinn, benställning i mahogny, etikettmärkt Nordiska Kompaniet Stockholm Made in Sweden, höjd 109 cm; omklädd

HISTORIK
Elias Svedberg (1913-1987) hade redan på 1930-talet inlett en framgångsrik karriär som frilansande arkitekt och formgivare och kallades med rätta för möbelkonstnär, Hans mångsidiga produktion kom att omfatta såväl monteringsfärdiga som unika hantverksmässigt tillverkade möbler.

På världsutställningen i Paris 1937 ansvarade han tillsammans med textilformgivaren Astrid Sampe för utformningen av NK:s avdelning i den svenska paviljongen och samarbetet skulle fortsätta i New York 1939 med en tidstypisk sportstugeinteriör som Elias Svedberg ritade möblerna och Astrid Sampe textilierna till. Kritikerna lovordade den svenska designen, och dess höga konstnärliga och tekniska kvalitet bidrog till att mynta begreppet Swedish Modern.

1944 anlitades Elias Svedberg av NK där han senare blev chef för NK inredning och även ansvarig för tillverkningen i Nyköping.