2. Josef Frank, spegel, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, spegel, Svenskt Tenn, 1940-50-tal, ram i mahogny, 92 x 82 cm; smärre slitage

HISTORIK
I Svenskt Tenns arkiv finns en ritning med olika varianter av spegelramar där denna finns med, dock utan modellnummer. Ritningarna är troligen daterade 1940-50-tal.