195. Wilhelm Kåge, "Surrea", vas, Gustavsberg

Objektsbeskrivning
WILHELM KÅGE, "Surrea", vas, Gustavsberg, omkring 1940, stengods, delvis bemålad i svart, stämpelmärkt KÅGE GUSTAVSBERG, höjd 47 cm; några mindre retuscher, smärre krackelyr och missfärgning, smärre nagg

PROVENIENS:
Karin Björquist (1927-2018)