191. Edvin Öhrström. arielvas, Orrefors 1939

Droit de suite

Objektsbeskrivning
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1939, Ariel, dekor i metallicgrönt och blått av midjebild på en kvinna samt rosor och luftbubblor mot en aprikos fond, signerad ORREFORS SWEDEN ARIEL No 124 E Öhrström 1939, höjd 19 cm; repor samt undertill inskription "Ernst B Westman på 80-årsdagen från Hasselfors Bruk AB"

UTSTÄLLD
Nordiska Kompaniet, Stockholm 1939.

HISTORIK:

Arieltekniken uppfanns av Edvin Öhrström och Vicke Lindstrand i samarbete med glasblåsarmästaren Gustaf Bergkvist. Ett mycket litet antal Ariel har tillverkats med tre färger. Förutom aktuellt auktionsnummer kan även nämnas Ariel 125, den berömda "Kameleont-vasen" och Ariel 126 med ett likadant kvinnoporträtt som auktionens vas. Just detta kvinnoporträtt förekommer i några vaser under år 1939 med tillverkningsnummer 105 (Philadelphia Museum of Art), 124, 126 (såld på Bukowskis 1987) och 207 (svensk privatsamling). Utöver det finns ett exemplar som är osignerat. Den kompletterande dekoren är i dessa vaser något olika och utgörs av rosor, cirklar och blad.