19. Märta Måås-Fjetterström "Grön äng", matta

Objektsbeskrivning
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Grön äng", matta, formgiven 1929, rölakan, signerad MMF, tillverkad före 1942, 384 x 253 cm; slitage, blekt, fransar saknas