18. Nils Fougstedt, bord med tennskiva, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
NILS FOUGSTEDT, bord med tennskiva, Svenskt Tenn 1929, stomme av svartlackerat trä, nedtill med hylla, lös skiva av tenn med dekor av fyra fåglar i relief, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn C8, höjd 67, 41 x 41 cm; skivan med slitage och fläckar