17. Bord, 1930-tal

Objektsbeskrivning
NORDISKA KOMPANIET, tillskrivet, bord Stockholm 1930-tal, svartlackerat trä med skiva i tenn, i sargen fyra små lådor samt hylla, tennskivan med graverad dekor av figur och hjortdjur samt blomsterslingor, höjd 54, 50 x 50 cm; ommålat, smärre slitage