74. Arne Norell, "Lido", fåtölj och soffa, Westbergs

Objektsbeskrivning
ARNE NORELL, "Lido", fåtölj och soffa, Westbergs möbler AB, Tranås 1950-60-tal, ben i svartlackerat trä, stoppad sits och rygg i grön sammet med pärlspikning, höjd 75, soffan längd 150 cm; omklädda, benen med smärre slitage

HISTORIK
Arne Norell arbetade för Westbergs möbler under åren 1957 till början 1960-talet. Modell Lido finns upptagen med Norell som upphovsman.

LITTERATUR
Avbildad i Westbergs arkiv.