72. Mjölby Intarsia, soffbord, 1920-30-tal

Objektsbeskrivning
MJÖLBY INTARSIA, sannolikt, soffbord, Swedish Grace, Sverige 1920-30-tal, skiva med intarsiadekor av zodiakens tecken samt Davidsstjärnan, valnöt och oliv m. fl., mässingsdetaljer samt glasskiva, benställning i bonad björk med reliefdekor, höjd 48, 63 x 63 cm; restaurerat, glasskivan med mindre nagg och repor