132. Elias Barup, bord, Gärnäs 1930-tal

Objektsbeskrivning
ELIAS BARUP, bord, Herbert Anderssons möbelverkstäder (Gärsnäs), 1930-tal, kinesiserande dekor, upptill spegelglas med slipad dekor, bemålad i rött med detaljer i svart och guld, höjd 60, 83 x 55 cm; smärre slitage och skador

HISTORIK
Gärsnäs grundades 1893 av Anders Andersson. Sonen Herbert Andersson tog över bolaget 1928. Nu började en ny tid med snickerimaskiner men även möbelarkitekter. Nu kom Elias Bengstsson, sedermera Barup att anställas som ansvarig formgivare. Det var vanligt under 1930- och 40-talen att kunderna fick en akvarellerad perspektivteckning med det tänkta möblemanget i sin verkliga miljö. En av dessa var Ejnar Nettelbladt, bl.a. känd för inredning av Ivar Kreugers våning i Paris. Man kom 1984 att byta namnet Herbert Anderssons möbelverkstad till Gärsnäs efter den by som företaget grundades i.