125. Carl-Axel Acking, vägglampett, 1940-tal

Objektsbeskrivning
CARL-AXEL ACKING, vägglampett, Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-tal, ljushållare i perforerad mässing, reflektor i vitlackerad metall med mässingslist, höjd 58 cm; saknar el och sockel, smärre slitage