10. Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet ", Svenskt Tenn, formgivet 1938, modellnummer 881, fanerat i vavonnarot, underrede i valnöt, fronten med 19 lådor, höjd 120, 90 x 45 cm; smärre slitage

HISTORIK
Utställningen Josef Frank 20 år i Svenskt Tenn öppnades på Nationalmuseum den 21 mars 1952. Det mest utsökta av alla Frank skåp var detta, på ritningen kallad "skåp med 21 lådor", och ritades 1938. Nationalmuseum köpte in ett skåp i samband med utställningen, därav namnet Nationalmuseiskåpet.

LITTERATUR
Jämför Kristina Wängberg-Eriksson, Josef Frank, Livsträd i krigets skugga, Signum 1994, bild s.112.
Kristina Wängberg-Eriksson och Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivare, Carlssons bokförlag, Stockholm 2014, K 70.