654. Gösta Adrian-Nilsson, Döende matador

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Döende matador
Signerad och daterad GA-N 1927. Olja på duk, 80 x 46 cm.
.
PROVENIENS
Advokat Hugo Stenbeck, Stockholm
.
LITTERATUR
Gunnar Liepe och Nils Wedel: GAN - Gösta Adrian-Nilsson, Lund 1934, avbildad sidan 33
Nils Lindgren: Gösta Adrian-Nilsson, Rabén & Sjögren 1949, avbildad sidan 157
Svensk konstkrönika under 100 år, andra upplagan, Natur och Kultur, Stockholm 1952, omnämnd och avbildad under år 1927
.
Med jämna mellanrum kommer tjurfäktarmotivet igen i GAN:s produktion. Så sent som 1934 återgav han det i en stor målning, vilken kallades först Tjurfäktarepilog, senare Döden på eftermiddagen i anslutning till Ernest Hemingways bekanta bok. Auktionens dramatiska målning Döende matador tillkom några år tidigare. Målningen visar GAN som en glödande mystiker för vilken den röda färgen rymmer blodsmystikens hemligheter. 'El traje de luces' (toreadordräkten) uppvisar cirkelrunda ornament och den röda manteln bildar spännande romber och trianglar.
.
Man fäster sig vid den tydliga dandyismen i motivet och man kan göra jämförelser med konstnärskollegan Nils Dardel. Men det dandyistiska draget i målningen är endast i formell mening riktig; den mentalitet med en moral i upplösning, som man gärna förbinder med 1920-taletas dandyism, den hade icke passat GAN!