281. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtöljer, 1 par, E. Kold

Objektsbeskrivning
POUL KJAERHOLM, "PK-22 ", fåtöljer, 1 par, E. Kold Christensen, Danmark, formgivna 1955, mattpolerat stål, sitsar klädda i brunt skinn, märkta E. Kold Christensen, höjd 70 cm; skador, slitage