280. Poul Kjaerholm, "PK-61", soffbord, E Kold

Objektsbeskrivning
POUL KJAERHOLM, "PK-61", soffbord, E. Kold Christensen, Danmark, formgivet 1954, mattpolerat stål, skiva av flintrullad vit marmor, märkt E. Kold Christensen, höjd 35, 80 x 80 cm; smärre slitage, skivan med nagg