188. Mathieu Matégot, bord, Frankrike, 1950-tal

Objektsbeskrivning
MATHIEU MATÉGOT, bord, Ateliers Matégot, Frankrike, 1950-tal, modellen formgiven 1951, fällbart, vitemaljerad metall, perforerad skiva, mässingsdetaljer, höjd 72, 81 x 81 cm; slitage, senare bemålad, mindre lagning