186. Mathieu Matégot, stolar, 1 par, 1950-tal

Objektsbeskrivning
MATHIEU MATÉGOT, stolar, 1 par, Ateliers Matégot, Frankrike, 1950-tal, modellen formgiven 1951, vitemaljerad metall, perforerad sits och rygg, höjd 77 cm; slitage, senare bemålade
LITTERATUR
Jämför Mathieu Matégot, Favardin, Patrick: Published by Paris: Éditions Norma, (2014) s. 43.