158. Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar, 1 par, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", stolar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, dekor av järnnitar, lösa textilklädda sitsar, höjd 80 cm; smärre slitage, omklädda sitsar
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.
LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s. 130.