140. Axel Einar Hjorth, "Lovö", matbord, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", matbord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, brunbetsad furu, höjd 73, 180 x 71 cm; smärre slitage, fuktfläckar

PROVENIENS
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare