115. Nordiska Kompaniet, barskåp, Sverige, 1930-tal

Objektsbeskrivning
NORDISKA KOMPANIET, tillskrivet, 1930-tal, björk, ben i mattförkromat stål, fronten med dörrar och två lådor varav en med glasinredning, invändigt tennklädda hyllor samt skiva, en dörr med intarsiadekor av cocktailshaker med glas, höjd 136, 90 x 41 cm; smärre slitage, nyckelskyltar saknas, nyckel medföljer
HISTORIK
Barskåpets konstruktiondetaljer och estetik är typiska för NKs fabriker i Nyköping. Axel Einar Hjorth, Nils Öfverman eller Svend Thoresen kan alla vara tänkbara formgivare till auktionen barskåp.