111. Alvar Aalto, "Tank", fåtölj, Hedemora, 1940-tal

Objektsbeskrivning
ALVAR AALTO, "Tank ", fåtölj för Artek i Hedmora, 1940-tal, formgiven 1936, karmar i björklaminat, omklädd, höjd 72 cm; renoverad
PROVENIENS
Fåtöljen kommer från Åke Bergkvists hem i Hedemora. Han var chef för fabriken som tillverkade Alvar Aalto-möbler mellan åren 1946-1956.
HISTORIK
Denna modell visades första gången på Triennalen i Milano 1936.
LITTERATUR
Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, s. 35, 85 samt 174