109. Alvar Aalto, A808, golvlampa, Valaistustyö Ky

Objektsbeskrivning
ALVAR AALTO, "A808", golvlampa, Valaistustyö Ky, Finland 1950-60-tal, skärm och detaljer i mässing, foten klädd i svart läder, stämplad i mässingen, höjd 140 cm, raster saknas, mindre bucklor och slitage