108. Alvar Aalto, skrivbord samt hurts, Artek, Finland

Objektsbeskrivning
ALVAR & AINO AALTO, skrivbord samt hurts, Artek, Finland 1930-tal, skrivbordet av modell 96, björk och skiva i svart linoleum, hurtsen av modell 297, björk, fronten med fem lådor, baksidan med tre hyllor, trähjul, bordets höjd 71, 115 x 71, hurtsens höjd 65, 68 x 38cm; ett hjul senare, skador och slitage
PROVENIENS
Keramikern och formgivaren Gunnar Nylund.