105. Josef Frank, stol, Haus und Garten 1923

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, stol, Haus und Garten, Österrike omkring 1923, rödlackerad med förgyllda detaljer, ryggen med kinesiserande reliefdekor, sitsen i rotting, höjd 113 cm; smärre slitage, mindre skada på rottingen
LITTERATUR
Modellen avbildad i Bergquist, Mikael, Thun-Hohenstein, Christoph, Czech, Herrmann & Hackenschmidt, Sebastian, Josef Frank: against design: Das anti-formalistische Werk des Architekten = the architect´s anti-formalist oeuvre, Birkhäuser, Basel, 2016, s. 193.