104. Josef Frank, pall, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, pall, Svenskt Tenn, modellnummer 2019, formgiven omkring 1945, ben i valnöt. klädd i Josef Frankkretong, höjd 38, diameter 46 cm; benen med mindre skador och slitage samt klädseln med slitage och hål