101. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors

Objektsbeskrivning
CARL FAGERLUND, väggspegel, Orrefors, formgiven under 1940-talet, gjutet glas, 71 x 51,5 cm; mindre nagg och spricka
LITTERATUR
Avbildad i Svenska hem i ord och bild, 1949.