8. Nanna & Jørgen Ditzel, fåtölj med fotpall

Objektsbeskrivning
NANNA & JØRGEN DITZEL, fåtölj med fotpall, Kolds Savværk A/S Kerteminde, Danmark, formgiven 1953, armlän i teak, benen i ek, stoppad rygg och sits klädd i grå sammet, höjd 84, pall höjd 35 cm; omklädd, smärre slitage
PROVENIENS
Sjöström Antik, Stockholm.
LITTERATUR
Oda, Noritsugu & Murakami, Takako, Danish chairs, 1. ed., Korinsha, Kyoto, 1996, s. 166.