431. Lotte Laserstein, Sittande kvinna med röd basker

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LOTTE LASERSTEIN
1898-1993
Sittande kvinna med röd basker
Signerad Lotte Laserstein. Olja och pastell på papper, 65 x 50 cm.
Utförd omkring 1931

PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare

Stockholms Auktionsverk vill framföra sitt varma tack till Dr Anna-Carola Krausse för hjälp med katalogiseringen av detta verk. Verket kommer att inkluderas i Krausses kompletterande Catalogue Raisonné över konstnären.