20. Greta Skogster, matta, Finland, 1930-tal

Objektsbeskrivning
GRETA SKOGSTER, matta, Kiikan Kutomo, Finland omkring 1935, flossa, 355 x 247 cm; fransarna med slitage
HISTORIK
Jämför liknande matta formgiven av Greta Skogster för regeringsbyggnaden i Helsingfors 1928.
LITTERATUR
Jämför. Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1931, Möbleringen av Finlands nya riksdagshus, s. 62.