15. Bruno Mathsson, "Eva, hög", fåtöljer, 1 par

Objektsbeskrivning
BRUNO MATHSSON, "Eva, hög", fåtöljer, 1 par, Firma Karl Mathsson, formgivna 1941, karmar i björk, flätade sitsar i cognacsfärgat skinn, brännmärkt BRUNO MATHSSON DESIGN MADE IN SWEDEN, höjd 110 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Esteten, Helsingborg.