12. Josef Frank, skåp, Svenskt Tenn, 1939

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, skåp, Svenskt Tenn, Stockholm omkring 1939, benställning i mahogny, klätt i grönt skinn dekorerat med inpressad guldbård, invändigt svartlackerat, inredning med två hyllplan i glas och hyllkonsoler i metall, brickmärkt med änglamärket Svenskt Tenn Stockholm, höjd 120, 100 x 33,5 cm; nyckel medföljer; slitage, skador
PROVENIENS
Tidigare ägarens föräldrar var de danska arkitekterna Elsebet och Kjeld Ussing. De jobbade i Stockholm under 1930-talets slut tillsammans med Sigurd Lewerentz och Gunnar Asplund. Paret Ussing bodde under vistelsen i Gamla Stan och gifte sig i Storkyrkan 1940. Skåpet köpte paret till sig själva som bröllopsgåva och har gått i arv inom familjen sedan dess.
HISTORIK
Avbildat i Svenskt Tenns arkiv med ritningsnummer B14.