99. Thor Thorén, sekretär och skrivstol

Objektsbeskrivning
THOR THORÉN,"Hjorthska bodegan", sekretär och karmstol, 1900-talets början, stomme i ek med skurna detaljer samt infärgningar i rött och grönt, sits i grön sammet med pärlspikning, sekretären med skrivklaff och bakomliggande inredning av lådor och lönnfack, stolens höjd 107 cm, sekretärens höjd 105, 132 x 58 cm; slitage
PROVENIENS
Hjortska Villan Djursholm. Beställare var Arnold Hjorth, då VD vid Bacho (B A Hjorth o CO), son till grundaren Berndt August Hjorth.
HISTORIK
Familjen inredde en bodega i villan och arkitekt Thor Thorén fick uppdraget att rita möbler och inredningen. Thor Thorén(1863-1937) var bland annat arkitekt vid Överintendentsämbetet i Stockholm och sedermera rektor vi Tekniska skolan(nu Konstfack).