94. Gunnar Asplund, stolar, 1 par, 1924

Objektsbeskrivning
GUNNAR ASPLUND, stolar, 1 par, formgivna 1916, tillverkade 1924, Heminredningen Emanuel Carlsson Tranås, fanerade med alm, sits och rygg i rotting, höjd 91 cm; slitage, sitsarna med skador
PROVENIENS
Stolarna är del ur Gunnar Asplunds första inredningsuppdrag för Häradshövding Olof Regnstad i Stockholm.
HISTORIK
Skåpet ur inredningen finns i Nationalmuseums samlingar.