92. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffbord, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", soffbord, modellen formgiven på 1930-talet för Nordiska Kompaniet, syrabetsad furu, höjd 59, diameter 62 cm; smärre slitage