88. Fåtöljer, 1 par, 1930-tal

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJER, 1 par, 1930-tal, stoppad sits klädd i blå sammet, sockel fanérad i björk, höjd 69 cm; smärre slitage
HISTORIK
Modellen är av en artikulerad rationell och kubistisk modell som ofta associeras med den Centraleuropeiska modernismens estetik. Uno Åhrén och Björn Trägårdh för Firma Svensk Tenn var några av de svenska formgivare som anammade den strama estetiken i stoppmöbler.