87. Margareta Köhler, skrivbord, Futurum 1933

Objektsbeskrivning
MARGARETA KÖHLER, skrivbord, Futurum 1933, amerikansk valnöt, skrivklaff med spegelinredning och fem lådor, höjd 75, 105 x 58 cm; smärre slitage
LITTERATUR
Bordet avbildat i Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekter på 1930-talet Om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska Museet, Stockholm 1992, s. 195.