83. Sten Blomberg, skåp, 1930-tal, David Blomberg

Objektsbeskrivning
STEN BLOMBERG, skåp, firma David Blomberg 1930-talets början, svartlackerat trä samt jakaranda, intarsia av metall med dekor av stiliserade flaskor och glas, handtag i matt stål, övre delen med barinredning bemålat i rött samt hyllor klädda i stål och med belysning, två lådor och utdragbar skiva, nedtill skåp med hyllor, höjd 150, 90 x 43 cm; smärre slitage, invändigt delvis senare bemålat