79. CARL MALMSTEN, "Grand Hotell", fåtölj med taburett

Objektsbeskrivning
CARL MALMSTEN, "Grand Hotel", fåtölj samt taburett, Stockholm ca 1927, skuren mahogny med dekor av bladstav, klädda i sammet, höjd 86 samt 42 cm; slitage, sadelgjord saknas delvis och med skador
PROVENIENS
Grand Hotell Stockholm
HISTORIK
Carl Malmsten inredde Grand Hotel, Stockholm ca 1927. Fåtöljen och taburetten köptes av en anställd vid en senare renovering av hotellet. Möblerna är numrerade med tresiffriga nummer, sannolikt tidigare rumsnummer. Modell "Oscar" som kom i produktion är en vidareutveckling av denna fåtölj.