77. Hans J. Wegner,"RY-25", sideboard, Ry Møbler

Objektsbeskrivning
HANS J. WEGNER, "RY-25", sideboard, Ry Møbler, Danmark 1962, riojakaranda, två jalusidörrar, inredning av lådor och hyllplan i ek, ben och beslag i stål med avslut i riojakaranda, höjd 80, 200 x 49 cm; smärre slitage, mindre slagskador och repor på skivan
HISTORIK
Modellen visades på Fabrikantföreningens Möbelmässa i Fredericia 1959.
LITTERATUR
Jämför Mobilia nr. 47-48, Juni-juli 1959, s. 27.