69. HANS J. WEGNER, fåtölj med fotpall, Getama

Objektsbeskrivning
HANS J. WEGNER, fåtölj med fotpall, Getama, Danmark, 1960-tal, teak, svart emaljerat stål, ställbar rygg, originalklädsel i svart textil, djupstämplade G R, fåtöljens maxhöjd 88 cm, sitthöjd 34 cm, fotpallens höjd 34 cm; smärre slitage