61. Arne Norell, "Tummen", fåtöljer 1 par

Objektsbeskrivning
ARNE NORELL, "Tummen", fåtöljer 1 par, Gösta Westerbergs möbler, Stockholm 1950-tal, formgivna 1952, ben i björk, stoppad sits och rygg i rött respektive blått tyg med djuphäftade knappar, höjd 79 cm; slitage, senare klädsel
PROVENIENS
Fåtöljerna var bröllopsgåva till nuvarande ägarens morföräldrar på 1950-talet.
HISTORIK
"Tummen", ritades 1952 och kom att visas första gången under Önskehems utställning samma år tillsammans med andra blivande svenska klassiker som exempelvis Greta Magnusson Grossmans välkända golvlampa "G-33". Fåtöljens formgivning är typisk för det radikala tidiga svenska 1950-talet när det organiska och assymetriska formgivningen tog plats på utställningar och mässor. Arne Norell var under tiden anställd som verksmästare hos Gösta Westerberg och tummen är ett exempel på hans tidiga produktion för firman.