60. Carl-Axel Acking, skåp, NK, 1940-tal

Objektsbeskrivning
CARL AXEL ACKING, skåp, Nordiska Kompaniet, 1940-tal, mahogny, jalusidörrar och hurts med inredning av hyllor och lådor, brickmärkt R CA 1 - C 28171, höjd 103, 110 x 50 cm; smärre slitage
HISTORIK
Brickmärningen CA 1 syftar på upphovsmannen och hans initialer, Carl Axel Acking.