571. Fernandez Arman, Slice of Liberty

Droit de suite

Objektsbeskrivning
FERNANDEZ ARMAN
Frankrike 1928-2005
Slice of Liberty
Signerad och numrerad Arman 102/150. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 75 cm, inkl sockel i granit 79 cm.
Signed and numbered. Polished and green patina bronze, stone base.
PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären i New York