55. Greta Magnusson Grossman, golvlampa, Bergboms

Objektsbeskrivning
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modellnummer G-33, vitlackerat stål, märkt G-33 Bergboms, höjd 124 cm; ytligt slitage, skärmen med senare bemålning