51. Axel Einar Hjorth, "Lovö", bord, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", bord, modellen formgiven på 1930-talet för Nordiska Kompaniet, syrabetsad furu, höjd 58, diameter 62 cm; smärre slitage, två mindre brännmärken