48. Alvar Aalto, A338, armaturer, 1 par, Finland

Objektsbeskrivning
ALVAR AALTO, "Bilberry", armaturer, 1 par, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A338, vitlackerad stomme i mässing, vridbar skärm, märkta A338 VALAISTUSTYÖ, höjd ca 20 cm; smärre slitage
HISTORIK
Formgavs ursprungligen för Maison Carré i Frankrike under 1950-talet.