38. Hans Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd

Objektsbeskrivning
HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd, 1950-tal, sex ljuspunkter, teak och mässing, snedställt takfäste, etikettmärkt HANS AGNE JAKOBSON MARKARYD MADE IN SWEDEN, höjd 147, 90 x 44 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Berga Kyrka invigd 1959
HISTORIK
Berga kyrka byggdes i svensk funktionalistisk stil 1959 och invigdes den 12 december samma år. Kyrkan var då den byggdes en god representant för den "nya funktionella kyrkan".
Stiftelsen Berga Kapells försorg lät anlita firma Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, som fick det stora förtroendet att genomföra belysninguppdraget. Dessa armaturer är tidiga och ovanliga.
Hans Agne Jakobson var inredningsarkitekt och möbelformgivare som började sin karrär som assistent till Carl Malmsten och Werner West. Redan som 18 åring genomförde han ett gesällprov som möbelsnickare. Han avlade senare arkitektexamen i Göteborg och anställdes som industridesigner hos General Motors. Armaturer ritade och experimenterade han med på sin fritid och när ingen ville köpa ritningarna startade han egen tillverkning och etablerade sig i Markaryd 1951. Han var under lång tid arbetande styrelseordförande vid armaturfabriken Hans-Agne Jakobsson AB i Markaryd. Hans Agne Jakobsson har kallats "Den dämpade belysningens mästare".
LITTERATUR
Broschyr om Berga Kyrkas 50-års jubileum, 2009.