35. Einar Bäckström, golvlampa, 1950-tal

Objektsbeskrivning
EINAR BÄCKSTRÖM, golvlampa, Malmö 1950-tal, stomme i svartlackat stål på mässingsfot, grålackerade skärmar med mässingsdetaljer, märkt EB, höjd ca 143; repa, smärre slitage