34. Bertil Stenby, stolar 6 st., 1920-tal

Objektsbeskrivning
BERTIL STENBY, stolar 6 st., 1920-tal, höga stegryggar, stoppad sits, höjd 121 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Familjen Stenby
HISTORIK
Stenby var stadsarkitekt i Halmstad och senare 1:e byråarkitekt vid Stockholms stadsbyggnadskontor. Under tiden i Halmstad ritade Stenby möbler.