31. Svend Thoresen / T. Roloff, bokhyllor, 1 par, NK

Objektsbeskrivning
SVEND THORESEN / TORGNY ROLOFF, tillskrivna, bokhyllor, 1 par, Nordiska Kompaniet 1931, svartlackerade med dekor av krackelyr och bronserade detaljer, brickmärkta Nordiska Kompaniet R 35777 C 19005, höjd 100, 168 x 28,5 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Elsa Kreuger (född Tamm). Torsten Kreugers första fru.